اخذ اقامت ترکیه

امروزه کشور ترکیه به عنوان مقصد بسیاری از افراد علاقمند به مهاجرت میباشد. ترکیه کشور توریستی واقع در منطقه غرب آسیا و جنوب شرقی قاره اروپا و شبه جزیره بالکان می باشد که دارای دو بخش آسیایی و اروپایی است و با کشورهای یونان، قبرس، بلغارستان، گرجستان، ارمنستان، نخجوان آذربایجان، عراق و سوریه دارای مرز مشترک می باشد. ترکیه علی رغم اروپایی بودن اما هنوز به طور رسمی به عضویت اتحادیه اروپا در نیامده است.
این روزها مهاجرت به ترکیه طرفداران زیادی پیدا کرده است که از دلالی این امر می توان به موارد زیر اشاره کرد:

قرار گرفتن در بین کشورهای اروپایی
اقتصاد پویا و صنعت رو به رشد
دین و فرهنگ مشترک و بسیار نزدیک به مردم ایران
نزدیکی به ایران
عدم نیاز به اخذ ویزای ورود به کشور برای ایرانیان

 

ترکیه

 

 

این موارد مهم ترین دلایل علاقمندی شهروندان ایرانی برای مهاجرت به کشور ترکیه می باشد. یکی از راه های اخذ اقامت ترکیه سرمایه گذاری در این کشور می باشد. برای اخذ اقامت ترکیه از طریق سرمایه گذاری چند روش وجود دارد. این روش ها شامل ثبت شرکت، خرید ملک، سرمایه گذاری در بخش های اقتصادی، سرمایه گذاری از طریق خرید سهام و اوراق بهادار، سرمایه گذاری در بانک های ترکیه و سرمایه گذاری بدون حق کار می باشد. این سرمایه گذاری ها براساس قانون کشور ترکیه به شهروندی و تابعیت ترکیه منجر خواهند شد.

حداقل میزان سرمایه گذاری از طریق ثبت شرکت در ترکیه در حدود 1 میلیون و 500 هزار لیر، از طریق خرید ملک در حدود 250 هزار دلار و برای سرمایه گذاری از طرق دیگر در حدود 500 هزار دلار می باشد. از جمله سودآورترین صنایع ترکیه برای سرمایه گذاری می توان به صنایع کشاورزی، اتومبیل، پوشاک، معدن، املاک و گردشگری اشاره کرد.

همانطور که اشاره شد یکی از راه های مهم سرمایه گذاری در کشور ترکیه خرید ملک در این کشور می باشد که می توان از این طریق اقامت ترکیه را اخذ کرد. اتباع خارجی تنها می توانند آپارتمان ها و اراضی تعیین شده از سوی دولت ترکیه را خریداری نمایند و اجازه خرید زمین یا ملک در مناطق روستایی و اطراف مناطق نظامی داده نخواهد شد.
بر اساس آئین نامه جدید ابلاغ شده از سوی دولت ترکیه اتباع خارجی که قصد خرید ملک در این کشور را داشته باشند می توانند به ارزش حداقل 250 هزار دلار آمریکا صاحب املاک و مستغلات در ترکیه شده و سپس درخواست خود را برای اقامت این کشور ارائه نمایند. اتباع خارجی که نسبت به خرید ملک در این کشور اقدام می نمایند برای حفظ شهروندی خود به عنوان اتباع ترک باید به مدت 3 سال ملک خریداری شده را حفظ نمایند. اما اگر نسبت به خرید ملکی با ارزش بیشتر از 500 هزار دلار آمریکا اقدام نمایند نیاز به رعایت این شرط نخواهند داشت.
نکته قابل توجه این است که اقامت از طریق خرید ملک در ترکیه اقامت دائم نبوده و اقامتی قابل تمدید است و برای کسب اقامت دائم چند سالی باید صبر کرد. برای اخذ اقامت دائم در ترکیه باید حداقل بین 5 تا 8 سال در این کشور سکونت داشته و بیمه داشته باشید تا بتوانید برای اقامت دائم درخواست نمایید. با خرید خانه در این کشور اقامت دو ساله آن را دریافت می کنید. مزایایی خرید ملک در ترکیه این است که می توانید حساب بانکی در یکی از بانک های این کشور افتتاح نمایید و اگر صاحب فرزند هستید فرزند خود را در مدرسه ثبت نام نمایید. برای تمدید اقامت نیاز به ورود و خروج از کشور نمی باشد و تا زمانی که سند ملک به نام شما باشد اقامت شما به صورت سالانه تمدید می شود.
کشور ترکیه به کلیه اتباع خارجی اجازه می دهد بتوانند در ترکیه ملک خریداری کرده و سرمایه گذاری کنند. بر همین اساس کلیه اشخاص حقیقی اجازه دارند که نسبت به خرید ملک در مناطقی که از سوی دولت ترکیه تعیین شده است اقدام نمایند. برای خرید ملک در ترکیه 3 راه وجود دارد. راه اول خرید مستقیم ملک از خریدار و پرداخت آنی مبلغ ملک می باشد. اما اگر بودجه شما برای خرید مستقیم کافی نمی باشد راه دوم به شما پیشنهاد می شود که خود به دو روش انجام می شود. روش اول به این صورت است که می توانید هزینه های خانه آماده تحویل را به صورت اقساط یک تا پنج ساله پرداخت نمایید و پس از اتمام اقساط ملک به نام شما سند زده می شود. اما روش دوم دریافت وام بانکی خرید مسکن می باشد. وام های خرید مسکن در ترکیه به میزان 75 درصد ارزش ملک می باشند که معمولا بازپرداخت آن ها 10 ساله است. اما برای دریافت وام خرید مسکن از بانک های ترکیه باید در این کشور مشغول به کار شوید. چه از طریق ثبت شرکت در ترکیه و چه از طریق اخذ اقامت کاری واجد شرایط دریافت وام خرید مسکن خواهید بود. راه سوم خرید ملک در ترکیه خرید پروژه های درحال ساخت یا به عبارت ساده تر پیش خرید ملک در این کشور می باشد. در این روش باید ابتدا میزان 20 تا 30 درصد هزینه اولیه ساخت ملک را پرداخت کرده و مابقی را به صورت اقساط پرداخت نمایید. از مزایای این روش این است که سود آن نسبت به وام خرید مسکن کمتر است اما برای اخذ اقامت ترکیه باید تا پایان زمان ساخته شدن و تحویل ملک صبر کنید.

مراحل خرید ملک در ترکیه:

1. انتخاب شهر مورد نظر جهت اقامت در ترکیه
2. انتخاب ملک مناسب جهت سکونت یا سرمایه گذاری
3. استفاده از یک مترجم حقوقی یا وکیل خبره آشنا به قوانین خرید ملک در ترکیه جهت قبت قرارداد
4. ترجمه گذرنامه و ارائه به دفتر ثبت اسناد رسمی در ترکیه
5. امضای قرارداد و واریز مبلغ به حساب فروشنده
6. ارائه قرارداد خرید ملک به مراجع ذیربط جهت اعطای سند رسمی
7. افتتاج حساب بانکی برای فرد در ترکیه توسط اداره مالیات محلی
8. در مرحله انتقال سند به خریدار ملک در ترکیه، باید 3% از ارزش ملک را به عنوان مالیات و عوارض از افراد دریافت نمایند.

قیمت خانه در شهرهای ترکیه:

استانبول به عنوان بزرگ ترین شهر این کشور دارای بیشترین ارزش ملک در شهرهای ترکیه می باشد. استانبول از بین 94 شهر بزرگ دنیا در رتبه 39 قرار گرفته و یکی از گران ترین شهرها می باشد.
نام شهر    قیمت هر متر مربع (لیر)
استانبول    3961
آنکارا    1861
ازمیر    3036
آنتالیا    2101